Panel

 
 

Contact us >


Thornleigh Salesian College
Sharples Park
Bolton, BL1 6PQ

contact@thornleigh.bolton.sch.uk

T: 01204 301 351
F: 01204 595 351


Quick Links

Staffing Structure

Leadership Team: 
Alison Burrowes Headteacher
Andrea O’Callaghan Deputy Headteacher
Kimberley Ferguson Assistant Headteacher
Helen Grundy Assistant Headteacher
Ed Kirk Assistant Headteacher
Sharon O'Brien Director of School Services
Tonino Passarello Director of Sixth Form
Nick Hockenhull Director of Care, Guidance & Support
   
   
Care Guidance and Support (CGS) Structure: 
Kimberley Ferguson AHT - Lead on Care Guidance & Support (CGS)
Nick Hockenhull Director Care Guidance & Support
Matthew Hilton Inclusion Unit Co-ordinator
Wendy Morris Attendance Officer
Debbie Smith Senior Clerical Assistant – CGS
Maria Pawlowski Student Council Co-ordinator (0.4)
   
Post 16 Team 
Tonino Pasarello Director of Sixth Form
Ged Gleeson Lead Learning Mentor – Post 16
Samantha Leaf Student Progress Co-ordinator – Post 16
   
Key Stage 4 Team 
Rebecca Denoual Lead Learning Mentor (Year 11)
Michelle McKinnon Student Progress Coordinator (Year 11)
Deborah Moss Student Progress Coordinator (Year 10)
Jenny Yate Assistant Lead Learning Mentor (Year 10)
   
Key Stage 3 Team 
Gary Whiting Lead Learning Mentor (Year 9)
Philip Kelly Student Progress Coordinator (Year 9)
Ric Owen Lead Learning Mentor (Year 8)
Sam Dootson Student Progress Coordinator (Year 8)
Fearghal Smith Lead Learning Mentor (Year 7)
Joanne O'Grady Student Progress Coordinator (Year 7)
   
Learning Support – SEN 
Christopher Tye SENCo
Maria Crosby BTEC Co-ordinator/Alternative Curriculum
Louise Gledhill Bosco Centre Manager
   
Learning Support Team 
Christine Moran-Hetherington HLTA – Learning Support (SEN)
Andrew Bailey Teaching Assistant Level 2 - LSA
Karen Grady Teaching Assistant Level 2 - LSA
Stephanie Howes (4 days) Teaching Assistant Level 2 - LSA
Holly Lewis Teaching Assistant Level 2 - LSA
Andrea Murphy Teaching Assistant Level 2 - LSA
Martin Neal Teaching Assistant Level 2 - LSA
Sarah Pierce Teaching Assistant Level 2 - LSA
Nicola Walsh Teaching Assistant Level 2 - LSA
   
Chaplaincy 
Sandy Fairley Lead – School Chaplaincy
TBC Chaplain Volunteer
   
Staff Cover 
Ulfat Jahan Ali Cover Supervisor
Sarah Preece Cover Supervisor and Library
   
Careers  
Oona Banner Careers Education Advisor (P/T)

 

Religious Education 
Nuala McKenna Subject Leader
Daniel Antonio School Direct Trainee
Hannah Dallas  
Patrick Jennings  
Liam Oxley  
Tonino Passarello  
Joanne Waring (0.8)  
   
Mathematics 
Karen Wilkinson Director of Maths
Colm Lynch Head of Maths
Luis Felip Alvarez Maynez  
Tom Birchby  
Simon Carey (0.6)  
Rebecca Denoual  
Chris Dewhurst  
Jemma Doorey  
Gareth Fairclough  
Antony Lewis  
Heena Mitha  
Joanne Poulton  
Iffat Riaz  HLTA - Department
Erica Richards  
Jennifer Yate  
Maria Youssouff  
   
English 
Carolyn Harrison-Scott Subject Leader
Vicky Whiting Lead Practitioner - Literacy
Simon Bellusci  
Kathryn Coogan (0.6)  
Judith Darby  
Vanisha Gangyani  
Ged Gleeson  
Nick Hockenhull  
Rachel Houghton  
Michelle Hughes  
David Hurst  
Sarah Kearsley (0.6)  
Claire Keating (Maternity)  
Patrick Pritchard  
Katy Sharples  
Natalie Sweeney  
Kath Thomasson HLTA - Department
Philip Woods  
   
Science 
Sally Reid Subject Leader
Alison Brett-Andrew  
Emma Duffy  
Kimberley Ferguson  
Melissa Finley  
Norah Finnen  Senior Laboratory Technician
Emma Fletcher  
Lloyd Grundy  
Emma Hancock  
Ben Hughes  
Laura Jones  
Christopher Joyce  
Navid Khan  
Ed Kirk  
Jill Parkinson Laboratory Technician
Aafiya Pathan  
Simon Russell School Direct Trainee
Nicola Ryall  
Paul Schofield
Michelle Smethurst
Katy Todd Laboratory Technician
   
PE/Dance 
Dominic Gavin Subject Leader
Chris Bingley  
Maria Crosby  
Sasha Eccles  
Helen Grundy  
Ric Owen  
Louise Sparks (0.6)  
Gary Whiting  
   
Creative Technologies 
Leon Cox Subject Leader – Design Technology
Victoria Anthony  
Rachel Carpenter (Wilson)  SL Art (temp) (Maternity)
Emma Jones  
Laura Jones  
Gemma Keogh (0.8) Art
Polly Owen HLTA - Creative Studies
Sarah Page SL Home Technology (temp)
Alice Smalley  
Rebecca Williams SL Art (temp)
   
Information Technology 
Joe Santarcangelo ICT Whole School Co-ordinator
Leanne Bennett (0.6)  
Gary Whiting  
   
Economics/Business Studies 
Dan Wilson Subject Leader
Elizabeth Byrne  
Fearghal Smith  
   
Geography 
Paul Locke Subject Leader
Peter Metcalfe  
Laura Kursitis  
   
Modern Languages 
Emma Brown Subject Leader
Jenna Avci  
Leona Collins  
   
Psychology & Sociology 
Claire Ferraro  
Rehana Begum  
Rebecca Macrae-Shields School Direct Trainee
   
History 
Jackie Topham Subject Leader
Drew Bell  
Sarah Rowden  
Daniel Slack  
Melanie Whittaker (0.6)  
   
Music Department 
Helen Birtley Subject Leader
James Eccleshare Coordinator of Music Making
   
Classics/Latin 
David Banner Subject Leader

 

Data Team 
Ed Kirk AHT – Lead on Data / Assessment / Curriculum
Chris Dewhurst Lead Practitioner - Timetable / Data
Allison Cain Information Systems Manager
Terry McGovern (0.4) Data / Assessment
   
Admin Services 
Debbie Smith Office Manager
Natalie Hamer Headteacher's PA / Clerk of Governors / HR Admin
Esme Gornall Cover / Supply / Admissions / HR Admin
Gemma Casterton Receptionist / Admin
Susan Whelan Examinations Officer
Allison Cain Informations Systems Manager
Wendy Morris Attendance Officer
   
Finance Services 
Jenny McMorrow Senior Finance Officer
TBC Finance Assistant
   
ICT Technical Services 
Matt Jones Network Manager
Bradley Shaw Senior IT Technician
TBC IT Technician
   
Print, Graphics & Design Services 
Sarah ONeill Media Production & Communications Manager
Ginette Airey Reprographics Manager
   
Site Management Services 
Andrew Connell Premises Manager
Michael Prescott Site Officer
Thomas Peet Assistant Premises Manager
Matthew Preston Assistant Premises Manager
   
Lunchtime Supervisory Services 
Halima Chadat School Meals Supervisory Assistant
Margaret Gillard School Meals Supervisory Assistant
Jeanette Jarvis School Meals Supervisory Assistant
   

Where now?